Turistické zajímavosti v okolí Bělé pod Bezdězem

7 kilometrů od Bělé pod Bezdězem se nachází velmi hodnotná lokalita Rečkov. Jde o místo v dosud neregulované a meandrující nivě potoka Rokytka, kde se hojně vyskytuje popelivka sibiřská. V podstatě jde o nejpočetnější populaci této vzácné, překrásné rostliny se žlutými květy.

 Klokočka, 7 km od Bělé,  patří mezi národní přírodní památky. Najdete ji na levém břehu říčky Bělá, u obce Malý Rečkov. Vyskytuje se tu vzácná fauna a flora a geologický podklad je tvořen jizerskými vrstvami středního turonu s vápnitými pískovci, které ve svazích údolí dominantně vystupují na povrch a tvoří zajímavé útvary.

Přírodní městské koupaliště v Bakově nad Jizerou – Písník je přírodní vodní nádrž o rozloze 1,5 ha na okraji obce, 9 km od Bělé pod Bezdězem. Je zde pouze travnatá pláž s možností vstupu do vody po schodech. Součástí koupaliště jsou i sociální zařízení a stánek s občerstvením.

 10 km od Bělé, na severovýchodním okraji oblasti Kokořínsko, se vypíná vrch Vrátenská hora. Vrch vznikl pravděpodobně sopečnou činností. Na jeho vrcholu byla otevřena v roce 1999 nová rozhledna, odkud je nádherný výhled na scenérii okolního kraje, to znamená na lesy v okolí Bezdězu, oblast Kokořínska a Pojizeří.

Pouhých 18 km vzdálený hrad Kokořín zná snad každý. Je dominantou na pískovcové skále Kokořínského dolu, jeho působivý tvar s válcovou věží je velkým lákadlem pro mnohé turisty a výletníky. Hrad obohatil i některé scény v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Hrad je skutečně jedinečný a jeho prohlídku rozhodně můžeme doporučit.

Častým výletním místem je také hrad Houska. Stojí na Zámeckém vrchu, nedaleko obce Dubá, obklopen pěknou zalesněnou krajinou. Pravděpodobně byl založen Přemyslem Otakarem II a jedním z majitelů byl v té době roku 1316 Hynek z Dubé. Hrad opravdu stojí za vidění, jeho čtyřúhelníkový půdorys je uzavřen středním nádvořím a velmi obdivovaným skvostem je hradní kaple s restaurovanými malbami. Na hradě najdete i Zelenou světnici s malbami ze 16. století, lovecký sál, salónek a růžový sál. V letním období se tu pořádají pro návštěvníky noční prohlídky, které jsou údajně velmi atraktivní.

Turistický magazín